Rentgenodiagnostyka
Obrazowanie wnętrza ciała z użyciem promieni Roentgena należy do najstarszych i w dalszym ciągu podstawowych badań medycznych. Ich prawidłowe wykonanie i interpretacja wyniku przez doświadczonego lekarza radiologa jest niezbędna dla postawienia właściwej diagnozy schorzenia.
Badania w naszej pracowni wykonuje zespół techników radiologii z wieloletnim doświadczeniem. Zdjęcia wykonywane są na miejscu w godzinach funkcjonowania pracowni, bez kolejek z krótkim terminem oczekiwania na opis.
Zdjęcia standardowe, nie wymagające wcześniejszego przygotowania wykonywane są na bieżąco, po uprzedniej rejestracji.
Wykonanie badań :
W Pracowni wykonujemy bezpłatne zdjęcia RTG na podstawie skierowań (wyłączając badania densytometryczne oraz zdjęcia punktowe zębów) wystawionych przez podmioty medyczne mające podpisaną umowę z naszą przychodnią oraz z NFZ, a także zdjęcia odpłatne na podstawie pozostałych skierowań.
Informacje ogólne :
- Pacjent powinien zabrać ze sobą na badanie poprzednie wyniki, dotyczące okolicy badanej (jeżeli były wykonywane w innej placówce).
- Badania, które nie wymagają skierowań to wyłącznie zdjęcia punktowe zębów i badanie densytometryczne.
- Badania u osób do 18 roku życia wykonywane są za zgodą opiekuna
- U pacjentów do 16 roku życia dokonuje się wpisu do książeczki zdrowia na temat uzyskanej dawki promieniowania jonizującego.
- Pacjentki w wieku rozrodczym są zobowiązane do złożenia oświadczenia potwierdzającego, iż nie są w ciąży, gdyż stanowi ona przeciwwskazanie do wykonania badania.
- Każdy pacjent zobowiązany jest do okazania dowodu osobistego oraz do podpisania zgody na badanie z użyciem promieniowania jonizującego.
Przygotowanie do badań RTG :
Niektóre badania radiologiczne wymagają specjalnego przygotowania. Dotyczy to badań RTG jamy brzusznej oraz kości krzyżowej i ogonowej. Pacjent zgłaszając się na badanie zostaje poinformowany przez personel przychodni o tym jak przygotować się do zdjęć. Badanie wykonywane dnia następnego (po przygotowaniu).
- dzień przed badaniem należy zastosować dietę lekkostrawną (unikać pokarmów wzdymających np. kapusty, groszku, fasoli, świeżego pieczywa, napoi gazowanych).
- wieczorem w przeddzień badania należy zastosować środek przeczyszczający (do nabycia w aptece bez recepty)
- w dniu badania pacjent zgłasza się na czczo.
Wyniki badań :
- RTG ogólnodiagnostycznych wydawane są w ciągu 24-48h od wykonania badania,
- zdjęć punktowych zębów wydawane są na kliszy w ciągu 15 minut od wykonania badania,
- zdjęć pantomograficznych i cephalometrycznych wydawane są na nośniku CD w ciągu 15 minut od wykonania badania,
- densytometrii wydawane są w wersji papierowej po wykonaniu badania (bez opisu).
Pracownia rentgenodiagnostyki dysponuje następująca aparaturą do wykonania badań :
- Aparat ogólnodiagnostyczny z ucyfrowieniem pośrednim, przykładowe badania:
- klatki piersiowej,
- czaszki,
- kręgosłupa,
- miednicy,
- kończyny górnej i dolnej,
- przeglądowe jamy brzusznej,
- Aparat do wykonywania punktowych zdjęć zębów.
- Aparat do wykonywania badań densytometrycznych.
- Aparat do wykonywania badań pantomograficznych i cephalometrycznych.
Tomografia komputerowa
Pracownia Tomografii Komputerowej wykonuje badania diagnostyczne 16-rzędowym tomografemGE BrightSpeed 16 pozwalającym na badania wybranych części ciała w czasie od kilku do kilkudziesięciu sekund.
Do wszystkich badań (również płatnych) wymagane jest skierowanie od lekarza.
Badania w ramach umowy z NFZ są dla pacjentów ubezpieczonych bezpłatne.
Informacje ogólne:
- Pacjent powinien zabrać ze sobą na badanie poprzednie wyniki, dotyczące okolicy badanej (jeżeli były wykonywane w innej placówce).
- U dzieci do 16 roku życia dokonuje się wpisu do książeczki zdrowia na temat uzyskanej dawki promieniowania jonizującego.
- Badania u osób do 18 roku życia wykonywane są za zgodą osoby do tego upoważnionej.
- Pacjentki w wieku rozrodczym są zobowiązane do złożenia oświadczenia, iż nie są w ciąży, gdyż stanowi ona poważne przeciwwskazanie do wykonania badania.
- Każdy pacjent zobowiązany jest do okazania dowodu osobistego oraz do podpisania zgody na badanie z użyciem promieniowania jonizującego.
Rodzaje wykonywanych badań:
- TK głowy,
- TK zatok,
- TK stawów - (ocena struktury i zmian patologicznych oraz pourazowych stawu skokowego, kolanowego, barkowego, biodrowego, łokciowego, małych stawów w tym nadgarstka, śródręcza, śródstopia),
- TK piramid kości skroniowych,
- TK wybranego odcinka kręgosłupa,
- TK kończyn górnych i dolnych,
- TK klatki piersiowej i śródpiersia,
- HRCT płuc,
- TK jamy brzusznej i miednicy,
- Urografia TK,
- Angiografia TK.
Przeciwwskazania do badania TK bez kontrastu :
- bezwzględne: ciąża, ponadto należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesięcznego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.
Przeciwwskazania do wykonania badania TK z środkiem kontrastowym:
- bezwzględne: ciąża, ponadto należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesięcznego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia,
- ostry krwotok śródmózgowy,
- uczulenie na jonowe środki cieniujące,
- niewydlolność nerek (poziom kreatyniny),
- wole toksyczne tarczycy.
Przygotowanie pacjenta do badania TK z kontrastem :
- Dzień przed badaniem należy pić więcej płynów niegazowanych.
- W dniu badania nie jeść i nie pić 5 godzin przed badaniem.
- Rano przyjąć wszelkie leki zlecone "na stałe" w tym leki wziewne oprócz pkt. 7
- Godzinę przed badaniem TK jamy brzusznej należy wypić 0,5 litra wody niegazowanej wolno małymi łykami
- Pacjent powinien zabrać ze sobą pełną dokumentację radiologiczną w zakresie badanego obszaru ciała tj.: USG, RTG, TK, MRI (płyta lub klisza i opis), oraz wypisy ze szpitala.
- Pacjenci muszą posiadać aktualny poziom kreatyniny w surowicy krwi. Badanie poziomu kreatyniny wykonuje się bez skierowania, płatnie w Laboratorium tut. Przychodni- koszt 8 zł.
- Chorzy na cukrzycę ze względu na konieczność bycia na czczo, rano nie przyjmują leków obniżających glikemię (biorą ze sobą kanapkę), a także powinni odstawić pochodne Biguanidyny np. Metformin, Metformax, Siofor na 48 godziny przed i po badaniu.
Odbiór wyników :
Odbiór wyników badań TK po 8 dniach roboczych odbywa się w Rejestracji RTG za okazaniem dokumentu tożsamości.
Odbiór wyników przez osoby trzecie wymaga okazania pisemnego upoważnienia osoby badanej.
Badania płatne :
Pracownia Tomografii Komputerowej oferuje wykonanie badań odpłatnie w dogodnym dla pacjenta terminie.
Pacjent musi posiadać zlecenie lekarskie na wykonanie badania płatnego z zakresu tomografii komputerowej. Badania standardowe wykonywane są w ciągu 24 h, natomiast badania z kontrastem realizowane są w ciągu maksymalnie 7 dni.
Diagnostyka obrazowa DSC_6530.JPG http://nzozprzychodnia.pl/images/Zdjecia/diag obrazowa/DSC_6530.JPG DSC_2089.jpg http://nzozprzychodnia.pl/images/Zdjecia/diag obrazowa/DSC_2089.jpg rtg diag.JPG http://nzozprzychodnia.pl/images/Zdjecia/diag obrazowa/rtg diag.JPG Densotemetr - diag obra.JPG http://nzozprzychodnia.pl/images/Zdjecia/diag obrazowa/Densotemetr - diag obra.JPG tomog -p komp.JPG http://nzozprzychodnia.pl/images/Zdjecia/diag obrazowa/tomog -p komp.JPG DSC_6728.JPG http://nzozprzychodnia.pl/images/Zdjecia/diag obrazowa/DSC_6728.JPG