Rentgenodiagnostyka


Obrazowanie wnętrza ciała z użyciem promieni Roentgena należy do najstarszych i w dalszym ciągu podstawowych badań medycznych. Ich prawidłowe wykonanie i interpretacja wyniku przez doświadczonego lekarza radiologa jest niezbędna dla postawienia właściwej diagnozy schorzenia.


Badania w naszej pracowni wykonuje zespół techników radiologii z wieloletnim doświadczeniem. Zdjęcia wykonywane są na miejscu w godzinach funkcjonowania pracowni, bez kolejek  z krótkim terminem oczekiwania na opis.
Zdjęcia standardowe, nie wymagające wcześniejszego przygotowania wykonywane są na bieżąco, po uprzedniej rejestracji.


Wykonanie badań :

 

W Pracowni wykonujemy bezpłatne zdjęcia RTG na podstawie skierowań (wyłączając badania densytometryczne oraz zdjęcia punktowe zębów) wystawionych przez podmioty medyczne mające podpisaną umowę z naszą przychodnią oraz z NFZ, a także zdjęcia odpłatne na podstawie pozostałych skierowań.


Informacje ogólne :
 


Przygotowanie do badań RTG :

Niektóre badania radiologiczne wymagają specjalnego przygotowania. Dotyczy to badań RTG jamy brzusznej oraz  kości krzyżowej i ogonowej. Pacjent zgłaszając się na badanie zostaje poinformowany przez personel przychodni o tym jak przygotować się  do zdjęć. Badanie wykonywane dnia następnego (po przygotowaniu).


Wyniki badań :
 


Pracownia rentgenodiagnostyki dysponuje następująca aparaturą do wykonania badań :
 


 

Tomografia komputerowa

 


Pracownia Tomografii Komputerowej wykonuje badania diagnostyczne 16-rzędowym tomografemGE BrightSpeed 16 pozwalającym na badania wybranych części ciała w czasie od kilku do kilkudziesięciu sekund.
Do wszystkich badań (również płatnych) wymagane jest skierowanie od lekarza.

Badania w ramach umowy z NFZ są dla pacjentów ubezpieczonych bezpłatne.


Informacje ogólne:
 


Rodzaje wykonywanych badań:
 


Przeciwwskazania do badania TK bez kontrastu :


 Przeciwwskazania  do wykonania badania TK z środkiem kontrastowym:
 


 Przygotowanie pacjenta do badania TK z kontrastem :
 

  1. Dzień przed badaniem należy pić więcej płynów niegazowanych.
  2. W dniu badania nie jeść i nie pić 5 godzin przed badaniem.
  3. Rano przyjąć wszelkie leki zlecone "na stałe" w tym leki wziewne  oprócz pkt. 7
  4. Godzinę  przed badaniem TK jamy brzusznej należy wypić 0,5 litra wody niegazowanej wolno małymi  łykami
  5. Pacjent powinien zabrać ze sobą pełną dokumentację radiologiczną w zakresie badanego obszaru ciała tj.: USG, RTG, TK, MRI (płyta lub klisza i opis), oraz wypisy ze szpitala.
  6. Pacjenci muszą posiadać aktualny poziom kreatyniny w surowicy krwi. Badanie poziomu kreatyniny wykonuje się bez skierowania, płatnie w Laboratorium tut. Przychodni- koszt 8 zł.
  7. Chorzy na cukrzycę ze względu na konieczność bycia na czczo, rano nie przyjmują leków obniżających glikemię (biorą ze sobą kanapkę), a także powinni odstawić pochodne Biguanidyny np. Metformin, Metformax, Siofor na 48 godziny przed i po badaniu.

Odbiór wyników :

Odbiór wyników badań TK po 8 dniach roboczych odbywa się w Rejestracji RTG za okazaniem dokumentu tożsamości.
Odbiór wyników przez osoby trzecie wymaga okazania pisemnego upoważnienia osoby badanej.


Badania płatne :
 
Pracownia  Tomografii Komputerowej oferuje wykonanie badań odpłatnie w dogodnym dla pacjenta terminie.
Pacjent musi posiadać zlecenie lekarskie na wykonanie badania płatnego z zakresu tomografii komputerowej. Badania standardowe wykonywane są w ciągu 24 h, natomiast  badania z kontrastem realizowane są w ciągu maksymalnie 7 dni.


 

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Zobacz więcej